Cera sucha a odwodniona – jak rozpoznać różnicę
Cera sucha czy odwodniona skóra? Skóra sucha i odwodniona to dwa pojęcia, które bardzo często bywają używane zamiennie w celu określenia problemów skórnych. Choć wydają się do siebie bardzo podobne, w rzeczywistości sporo się różnią. Co ważne, nie powinny być ze sobą utożsamiane. W ich przypadku występują zasadnicze różnice, pomimo tego że rutyna pielęgnacyjna w obu przypadkach może okazać się dość zbliżona. Jak dbać o cerę suchą? Po jaki krem do skóry odwodnionej warto sięgnąć? Dowiedz się, jak prawidłowo odróżnić skórę suchą od odwodnionej i poznaj ich cechy charakterystyczne.
Spis treści
- Cera sucha a odwodniona – jak rozpoznać różnicę?
- Cera sucha – charakterystyka
- Jak wygląda skóra odwodniona?
- Co sprawia, że skóra staje się odwodniona?
- Skóra sucha a odwodniona – jak je od siebie odróżnić?
- Pielęgnacja cery suchej i odwodnionej
- Poszczególne kroki w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej
- Oczyszczanie cery suchej
- Tonizacja skóry suchej
- Krem do cery suchej i odwodnionej
- Skóra sucha czy odwodniona – podsumowanie
Cera sucha – charakterystyka
Skóra sucha – charakterystyka. W jaki sposób prawidłowo rozpoznać, że rzeczywiście mamy do czynienia z cerą suchą, a nie odwodnioną? Charakterystyka cery suchej dotyczy zarówno jej cech zewnętrznych, jak i tego, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem.
Cera sucha jest szorstka w dotyku, popękana, o nierównej powierzchni. Może także pojawiać się na niej rumień. Wynika to z faktu, że z natury jest bardzo cienka, wręcz pergaminowa i mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne. Skóra sucha jest matowa, pozbawiona blasku i kolorytu, często bardzo blada.
Wiele posiadaczek suchej skóry skarży się na duży dyskomfort wywołany ciągłym uczuciem ściągnięcia, swędzenia, mrowienia czy pieczenia. Co więcej, w przypadku cery suchej bardzo często mamy do czynienia z nadmiernym łuszczeniem, a także większym prawdopodobieństwem wystąpienia infekcji, stanów zapalnych czy alergii. Ze względu na swoją budowę, cera sucha jest znacznie bardziej narażona na przedwczesne starzenie i pojawianie się zmarszczek.
Skąd w takim razie biorą się wymienione wyżej objawy i czy jesteśmy w stanie im zapobiec? Okazuje się, że bezpośrednią przyczyną występowania cery suchej jest niedobór lipidów w warstwie rogowej oraz obniżona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Co więcej, skóra sucha to typ, z którym się rodzimy, a problem ten zwykle nie dotyczy jedynie obszaru skóry twarzy, ale również pozostałych części ciała jak dłoni, nóg, skóry głowy itd.
Jakie są przyczyny cery suchej? Możemy podzielić je na endogenne (wewnątrzpochodne) oraz egzogenne (zewnątrzpochodne). Do czynników endogennych można zaliczyć:
● uwarunkowania genetyczne;
● obecność chorób skóry, jak AZS, łuszczycy, wyprysku kontaktowego;
● obecność chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy;
● zaburzenia hormonalne;
● odwodnienie organizmu (np. stany gorączkowe);
● niska aktywność gruczołów łojowych;
● naturalny proces starzenia się skóry.
Jakie czynniki zewnętrzne mogą być odpowiedzialne za obecność suchej skóry? W tym miejscu możemy wyróżnić:
● czynniki klimatyczne (wiatr, bardzo niskie, jak i wysokie temperatury, promieniowanie UV);
● niska wilgotność powietrza, ogrzewanie, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
● niedobór witamin oraz kwasów Omega-3 i Omega-6 w diecie;
● niewłaściwa pielęgnacja, niedostosowana do potrzeb skóry, np. kąpiele w gorącej wodzie, sięganie po kosmetyki, które zawierają silne detergenty.
s
Jak wygląda skóra odwodniona?
Skoro wiemy już, jakie mogą być przyczyny cery suchej i w jaki sposób ją rozpoznać, pora na zapoznanie się z cechami charakterystycznymi skóry odwodnionej. Odwodnienie to częsty stan, który może towarzyszyć wielu osobom, niezależnie od ich typu skóry. Już w tym miejscu warto podkreślić, że skóra odwodniona nie jest jednoznaczna z jej suchością, choć obie są do siebie zbliżone.
Odwodniona skóra twarzy może występować w przypadku cery suchej, jednak równie często występuje u posiadaczek cery tłustej, trądzikowej czy z widocznymi zaczerwienieniami. Odwodnienie skóry to stan przejściowy, który może dotyczyć tylko skóry twarzy, ale też całego ciała i uwidaczniać się tuż po kąpieli lub umyciu twarzy. Skóra, której brakuje wody, robi się ściągnięta, nieprzyjemnie napięta, brakuje jej elastyczności. Skóra odwodniona może być pozbawiona blasku, miejscowo mogą pojawiać się na niej zaczerwienienia i podrażnienia.
Co sprawia, że skóra staje się odwodniona?
Zasygnalizowaliśmy, że skóra odwodniona jest stanem przejściowym naszej cery. Co w takim razie ma wpływ na wystąpienie objawów odwodnienia?
Główną przyczyną odwodnienia skóry jest uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, który pełni funkcje ochronne i między innymi ma zapobiegać ucieczce nadmiernej ilości wody z naskórka. To uszkodzenie może być spowodowane:
● nieodpowiednią pielęgnacją – niewłaściwy dobór kosmetyków, mycie twarzy mocno oczyszczającymi produktami, zbyt częste korzystanie z peelingów lub stosowanie kwasów niedopasowanych do potrzeb skóry;
● czynnikami atmosferycznymi, w tym promieniowaniem UV;
● zażywaniem niektórych leków;
● stresem;
● niewłaściwym stylem życia – nieodpowiednia dieta, brak odpowiedniej ilości snu, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Skóra sucha a odwodniona – jak je od siebie odróżnić?
Skóra odwodniona a sucha – czym się od siebie różnią? Kiedy poznaliśmy już ich cechy charakterystyczne, warto sprawdzić, jak odróżnić od siebie cerę suchą i skórę odwodnioną.
Cera sucha to naturalny stan skóry, który towarzyszy nam od urodzenia i może dotyczyć całego ciała. Taki typ skóry wytwarza mało sebum, jest bardziej podatny na procesy starzenia, wymaga ciągłego nawilżania (w szczególności zimą) i dostarczania jej w kosmetykach lipidów, niezbędnych do odbudowy i wzmocnienia płaszcza ochronnego.
Z kolei skóra odwodniona z różnych przyczyn pozbawiona jest odpowiedniej ilości wody w naskórku, a objawy te mogą wystąpić u każdego (również u skóry tłustej czy trądzikowej). Taki stan jest przejściowy i najczęściej jest objawem niewłaściwej pielęgnacji. Paradoksalnie odwodnienie, które prowadzi do zaburzenia warstwy hydrolipidowej, może skutkować powstawaniem wyprysków i podrażnień. Odwodniona skóra wymaga stosowania kosmetyków o działaniu nawilżającym.
Czy skóra sucha i odwodniona posiadają jakieś cechy wspólne? Na pewno będą to podobne objawy, do których można zaliczyć ściągnięcie, pieczenie, szorstkość czy nieprzyjemne swędzenie skóry. Zarówno cera sucha, jak i odwodniona mogą stać się uwrażliwione.
Pielęgnacja cery suchej i odwodnionej
Skóra sucha również może ulec odwodnieniu. Jak powinna wyglądać jej prawidłowa pielęgnacja? Przede wszystkim należy unikać kosmetyków (np. toników) na bazie alkoholu, który potęguje przesuszenie i może nasilać podrażnienia skóry. W przypadku suchej i odwodnionej skóry nie zaleca się także stosowania produktów myjących zawierających silne detergenty. Niewskazane są też mocne peelingi (zarówno mechaniczne, jak i kwasowe), które mogą podrażniać skórę i jednocześnie uszkadzać jej warstwę ochronną.
Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej lub odwodnionej, po umyciu nie powinnaś mocno pocierać twarzy ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie osusz ją jednorazowym ręcznikiem papierowym lub osobnym ręcznikiem do twarzy. Oprócz tego, jeśli to możliwe, unikaj gorących kąpieli, chlorowanej wody i długotrwałej ekspozycji na słońce. Pamiętaj o regularnym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.
Pielęgnacja cery suchej i odwodnionej to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków. To także dbanie o swoje samopoczucie, utrzymywanie zbilansowanej diety oraz higienę snu. Warto zwrócić uwagę również na ilość wody, jaką wypijamy w ciągu dnia. Odwodnienie skóry może być bowiem spowodowane zbyt małą ilością wypijanej wody.
Na jakie składniki aktywne w szczególności warto zwrócić uwagę, będąc posiadaczką cery suchej lub skóry odwodnionej? Będą to substancje hydrofilowe, które zatrzymują wodę w naskórku, jak i substancje hydrofobowe tworzące na powierzchni skórę warstwę okluzyjną, która z kolei zapobiega ucieczce wody z naskórka.
Do substancji hydrofilowych możemy zaliczyć:
● kwas hialuronowy;
● glicerynę;
● mocznik;
● pantenol;
● kwas mlekowy;
● beta-glukan;
● polihydroksykwasy (kwas laktobionowy, glukonolakton).
Z kolei substancje hydrofobowe, przydatne cerze suchej i odwodnionej, to:
● ceramidy;
● oleje roślinne bogate w NNKT;
● witamina E;
● masła roślinne (np. masło shea).
Poszczególne kroki w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej
Cera sucha i skóra odwodniona w pielęgnacji wymagają od nas specjalnego podejścia i co ważne, cierpliwości. O czym jeszcze warto pamiętać w pielęgnacji suchej skóry twarzy? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na przestrzeganie kroków pielęgnacyjnych, w tym oczyszczania. Niestety jest to etap rutyny pielęgnacyjnej, który często bywa przeprowadzany w sposób niedokładny lub nieprawidłowy. Po oczyszczaniu powinniśmy pamiętać o tonizacji, która pozwoli przywrócić skórze odpowiednie pH. Kolejny krok to aplikacja odpowiedniego kremu do skóry suchej i odwodnionej, który zapewni jej komfort i ukojenie.
Oczyszczanie cery suchej
Jak wspomnieliśmy, cera sucha źle znosi agresywne oczyszczanie. Mocne pocieranie twarzy, stosowanie kosmetyków o działaniu wysuszającym i ściągającym – tego zdecydowanie powinniśmy unikać.
Zamiast tego warto sięgnąć po kosmetyki o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu, które nie zaburzą funkcji skóry. Warto zwrócić także uwagę na dwuetapowe oczyszczanie. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że na naszej skórze nie pozostają resztki makijażu czy zanieczyszczeń i dobrze przygotujemy ją do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.
Kosmetykiem, który bardzo dobrze sprawdzi się do pierwszego etapu oczyszczania, jest Płyn do demakijażu Bi-Facil Yeux od Lancôme, odpowiedni dla wszystkich typów skóry. Posiada lekką formułę, która świetnie radzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem, bez konieczności pocierania. Kosmetyk nie pozostawia tłustej, niekomfortowej powłoki i nie narusza bariery ochronnej skóry. Cera pozostaje ukojona i dogłębnie oczyszczona.
W drugim etapie oczyszczania warto sięgnąć po łagodny kosmetyk myjący, który nie spowoduje ściągnięcia ani podrażnienia skóry. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się emulsja lub pianka do mycia twarzy.
Tonizacja skóry suchej
Pielęgnacja suchej skóry to nie tylko oczyszczanie, ale również tonizacja. Ten etap pozwala na przywrócenie skórze właściwego pH po oczyszczaniu, a także pozbycie się pozostałości po makijażu. Po jaki tonik warto sięgnąć? Polecamy Tonique Confort Tonik pielęgnujący marki Lancôme. To niezwykle delikatny kosmetyk o lekkiej konsystencji, odpowiedni dla wszystkich typów skóry, również suchej.
Jego lekka konsystencja wnika w głąb skóry, aby skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia z delikatnością, jakiej potrzebuje wymagająca cera. Jego unikalna formuła została wzbogacona ekstraktem z migdałów oraz słodkiego miodu. Po jego użyciu skóra pozostaje optymalnie nawilżona, gładka oraz wyraźnie ujędrniona.
Krem do cery suchej i odwodnionej
TJaki krem nawilżający sprawdzi się zarówno w przypadku skóry suchej, jak i odwodnionej? W tym przypadku warto sięgnąć po Nawilżający krem do twarzy Hydra Zen Anti-Stress. To krem do suchej skóry o silnym działaniu nawilżającym. Kosmetyk ten został stworzony przez ekspertów Lancôme w odpowiedzi na potrzeby zmęczonej i suchej skóry, na której pojawiają się widoczne oznaki starzenia wywołane stresem, jak i wpływem środowiska i czynników zewnętrznych.
Krem skutecznie chroni przed wysuszeniem i szybko się wchłania. Jego formuła jest bogata w ekstrakty roślinne, jak wyciąg z krzewu Moringa czy koper morski, który wzmacnia barierę skórną, poprawiając nawilżenie i promienność skóry. Oprócz tego w kremie znalazł się kompleks NeuroCalm™, który pozwala zneutralizować szkodliwe działanie stresu oraz wzmocnić odporność skóry na działanie czynników środowiskowych.
Skóra sucha czy odwodniona – podsumowanie
Choć skóra sucha i odwodniona w pewnym stopniu się od siebie różnią, obie stanowią poważne wyzwanie pielęgnacyjne. Dlatego też, aby w jak najlepszym stopniu dopasować do nich właściwą pielęgnację, powinniśmy poznać potrzeby swojej cery i pamiętać, że odwodnienie to problem, który może dotyczyć każdego typu cery, natomiast suchość skóry w dużej mierze stanowi następstwo jej budowy i jest stanem ciągłym. Na szczęście, wybierając odpowiednie kosmetyki, jesteśmy w stanie zapewnić jej komfort, jakiego potrzebuje.
Bibliografia:
1. Drobnik, A. Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
2. Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M., Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/2.
s