Zmarszczki marionetki, palacza i bruzdy nosowo-wargowe – jak rozpoznać zmarszczki wokół ust i jaką wybrać pielęgnację przeciwzmarszczkową?
Trudno wyobrazić sobie życie bez uśmiechu i wyrażania emocji. Jednak pod wpływem rozciągania się skóry powstają zmarszczki mimiczne, które zazwyczaj pojawiają się wokół ust. Nazywa się je zmarszczkami marionetki lub palacza. Nie oznacza to, że masz przestać się uśmiechać. Lepiej zadbaj o swoją pielęgnację i wybierz najlepszy krem przeciwzmarszczkowy i serum do twarzy.
Spis treści:
- 01 Zmarszczki wokół ust i ich rodzaje
- 02 Zmarszczki marionetki
- 03 Zmarszczki palacza
- 04 Bruzdy nosowo-wargowe
- 05 Co na zmarszczki wokół ust i bruzdy?/a>
- 06 Krem na zmarszczki palacza, marionetki i bruzdy nosowo-wargowe
- 07 Serum na bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetki i palacza
- 08 Podsumowanie
Zmarszczki wokół ust i ich rodzaje
Starzejąca się skóra staje się zauważalnie mniej elastyczna, cieńsza (proces ten nazywany jest ścieńczeniem) i przesuszona (zmniejsza się ilość wydzielanego sebum). Zaczynają pojawiać się na niej kolejne zmarszczki, które z wiekiem pogłębiają się, zwłaszcza wtedy, kiedy nie otrzyma ona odpowiedniego wsparcia w postaci pielęgnacji, zabiegów i zmian w trybie życia oraz diecie. Są one wynikiem degradacji włókien kolagenu i elastyny, ale też codziennej pracy, jaką wykonują mięśnie twarzy 1, np. podczas uśmiechania się, wyrażania emocji czy nawet zwykłej rozmowy.
Można wyróżnić 3 typy starzenia się skóry:
-
01
wewnątrzpochodne
– wiąże się m.in. z procesem menopauzy (zmianami hormonalnymi) oraz z upływem czasu (rozpoczyna się już około 25-30. roku życia, ale w tym okresie jeszcze nie dostrzegamy jego skutków 2). Jest uwarunkowane genetycznie, naturalne i fizjologiczne;
-
02
zewnątrzpochodne
(patologiczne 3) – związane z czynnikami zewnętrznymi, głównie z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV (fotostarzenie), ale też nieprawidłową pielęgnacją i stylem życia oraz dietą. Negatywny wpływ ma także palenie papierosów, które przyczynia się do powstawania tzw. zmarszczek palacza. Skóra narażona jest na te czynniki w największym stopniu, dlatego starzeje się najszybciej 4;
-
03
miostarzenie
- czyli starzenie mimiczne 5 związane z ciągłym napięciem i skurczami mięśni twarzy. To właśnie ono odpowiada głównie za powstawanie zmarszczek mimicznych, wokół ust i różnych ich rodzajów. Związane jest nie tylko z ekspresją twarzy, ale też spadkiem kolagenu i elastyny właściwym dla procesów starzenia. Zmarszczki mimiczne z biegiem czasu zaczynają się utrwalać, stając się zmarszczkami statycznymi. Pojawiają się zazwyczaj w obrębie ust oraz wokół oczu.
Przeczytaj o zmarszczkach wokół oczu i dowiedz się, czym są kurze łapki >>
Jak i dlaczego pierwsze zmarszczki zazwyczaj powstają wokół ust? W tym obszarze skóra jest narażona na przesuszenie i utratę nawilżenia, a więc szybciej staje się cieńsza i podatna na procesy starzenia. Wyróżnia się poszczególne rodzaje zmarszczek wokół ust:
- zmarszczki marionetki – są skierowane od kącika ust w dół (w kierunku brody). Powstają w wyniku osłabienia mięśni i naturalnych procesów starzenia;
- zmarszczki palacza – związane z działalnością wolnych rodników pod wpływem dymu tytoniowego. Skóra palacza ma m.in. charakterystyczne drobne, pionowe zmarszczki wokół ust 6;
- bruzdy nosowo-wargowe (linie śmiechu) – głębokie, biegnące od boków nosa do kącików ust. Powoduje je działanie grawitacji, utrata elastyczności na skutek zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny;
- zmarszczki statyczne – widoczne nawet w spoczynku mięśni wokół ust i niezależne od mimiki. Są utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi;
- zmarszczki radialne – promieniste linie wokół ust. Spowodowane mimiką i utratą elastyczności skóry.
Zmarszczki marionetki
Zmarszczki marionetki (ang. marionette lines, linie marionetki) to jeden z rodzajów zmian związanych ze starzeniem się skóry. Pojawiają się w okolicach ust i policzków. To charakterystyczne linie różnej głębokości, które biegną od kącików ust w stronę brody. Skąd ich nazwa? Przypominają zmarszczki widoczne u teatralnych marionetek i nadają twarzy smutny, zmęczony, a nawet uznawany za zacięty wyraz. Stają się coraz bardziej widoczne wraz z postępowaniem procesów starzenia. Powstają na skutek działania grawitacji, promieniowania UV, utraty jędrności oraz mimiki twarzy. Można mieć też predyspozycje genetyczne do szybszego powstawania zmarszczek marionetek.
Dowiedz się, skąd biorą się zmarszczki na czole i jak się ich pozbyć
Zmarszczki palacza
Substancje powstałe podczas palenia papierosów mają działanie mutagenne i kancerogenne oraz przyczyniają się do pobudzenia działania wolnych rodników. Działają one negatywnie na funkcje biologiczne kwasów nukleinowych oraz białek (również kolagenu), a tym samym przyspieszają procesy starzenia7. Powodują też niedotlenienie skóry twarzy8. Z tego powodu skóra palacza wygląda inaczej niż osoby, która nie pali. Czym się charakteryzuje?
- Typowymi zmarszczkami palacza wokół ust – powstają one pod wpływem wzmożonej pracy mięśnia okrężnego ust. Są potocznie nazywane “kodem kreskowym”, bo składają się z siatki cieniutkich linii. Rozchodzą się one promieniście pod kątem prostym nad górną i dolną wargą oraz w kącikach oczu;
- głębokimi liniami zmarszczek na policzkach;
- mniejszymi zmarszczkami na policzkach i linii żuchwy;
- zaburzoną pigmentacją – mogą pojawiać się przebarwienia;
- szarym zabarwieniem;
- zmarszczkami wokół oczu, które powstają na skutek mrużenia oczu (pod wpływem drażniącego dymu tytoniowego, który zawiera ponad 4000 substancji, w tym tych toksycznych9);
- utratą jędrności, grubości i sprężystości (zmniejszenie ilości estrogenów, uszkodzenie syntezy kolagenu i elastyny);
- odwodnieniem10.
Co na zmarszczki wokół ust i bruzdy?
Skóra dojrzała wymaga specjalnej pielęgnacji dopasowanej do jej specyficznych potrzeb. Zmarszczki wokół ust i bruzdy są pierwszymi oznakami jej starzenia u kobiet. Z wiekiem skóra traci naturalną warstwę hydrolipidową, czyli barierę chroniącą przed tzw. transepidermalną ucieczką wody11 oraz produkuje mniej potu i łoju12. Staje się więc bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i przesuszenie. Ważnym aspektem jest też kolagen odpowiedzialny za elastyczność skóry. Z wiekiem obniża się jego synteza przez zmniejszoną aktywność fibroblastów. Powstałe włókna kolagenowe wyglądają też inaczej: są twarde, sztywniejsze i o nieuporządkowanej strukturze, co wpływa na kondycję skóry13.
● Intensywne nawilżanie skóry dojrzałej
Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, m.in. bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetki i inne związane z wiekiem oraz obniżoną syntezą kolagenu i elastyny, szczególnie ważne jest dostarczenie skórze nawilżenia. Potrzebne więc będą składniki aktywne wiążące wodę oraz zatrzymujące ją w głębszych partiach (np. kwas hialuronowy, gliceryna). Przykładem produktów, które warto wprowadzić do pielęgnacji będą kremy i sera o bogatej, gęstej, tłustej konsystencji, które utworzą specjalny film ochronny dla skóry. Dobrze zadziałają np. olejki i masła14.
● Ochrona przeciwsłoneczna
Promieniowanie UV emitowane przez słońce wpływa na przyspieszanie starzenia i uruchamia specyficzne procesy fotostarzenia, które różni się od tego, jakiego doświadcza się naturalnie wraz z wiekiem. Uszkadza skórę, prowadząc do powstawania rumienia, poparzeń, a nawet stanów nowotworowych. Wpływa też negatywnie na syntezę kolagenu. Dlatego pielęgnacja skóry, na której pojawiają się zmarszczki wokół ust, powinna zakładać silną ochronę przeciwsłoneczną kremami z wysokim filtrem minimum SPF 15. Należy je stosować przez cały rok, ponieważ promieniowanie UV przenika przez chmury, mgłę, powierzchnię wody, szyby, ubrania oraz odbija się od piasku i śniegu.
● Pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny
Dla skóry dojrzałej szczególnie ważne będzie też pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny przez dostarczanie odpowiednich witamin, peptydów, fito estrogenów i innych składników aktywnych o takim działaniu. Do rutyny pielęgnacyjnej warto też włączyć peelingi mechaniczne lub chemiczne, które pozwalają na usuwanie martwego naskórka15.
● Odżywienie skóry i ochrona przed działaniem wolnych rodników
Tym, co wpływa na powstawanie zmarszczek wokół ust, są wolne rodniki, które uszkadzają DNA komórek oraz uaktywniają metaloproteinazy, czyli enzymy, które biorą udział w procesach przebudowy i degradacji białek macierzy komórkowej. Są więc też odpowiedzialne za rozkład kolagenu i elastyny niezbędnych dla zachowania elastyczności skóry. W pielęgnacji oraz diecie powinny więc znaleźć się antyoksydanty, np. witaminy C, E, B5, kwas lipidowy, flawonoidy16.
● Uzupełnianie składników mineralnych i witamin
Szczególną rolę będzie w tym przypadku odgrywał wapń, który zapewnia integralność skóry i wpływa na prawidłową syntezę lipidów. W pielęgnacji skóry dojrzałej powinno się też znaleźć miejsce dla pochodnych witaminy A (zazwyczaj w formie retinolu, retinylu), która stymuluje wytwarzanie nowych włókien kolagenowych. Ponadto składnikami wspierającymi będą też: żelazo, cynk, selen, krzem, witamina E i C oraz kwasy Omega 3 i 617.
● Masaż ujędrniający
Wspomagająco dla dobrze dobranej pielęgnacji będzie działał masaż, który pobudzi krążenie, pozwoli na pozbycie się opuchlizny i wygładzenie zmarszczek. Można użyć rollerów lub kamienia gua sha. Spróbuj też masować twarz opuszkami palców, kiedy nakładasz krem przeciwzmarszczkowy lub serum.
Krem na zmarszczki palacza, marionetki i bruzdy nosowo-wargowe
Jak już wspomnieliśmy, krem do cery dojrzałej powinien być bogaty, oparty na składnikach aktywnych wspomagających nawilżenie, ochronę i odżywienie. Dzięki takiemu kosmetykowi skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej nie będzie tak narażona na przesuszenie, utratę wody, minerałów i witamin. Przykładami kremów na zmarszczki palacza, marionetki czy bruzdy nosowo-wargowe są te z linii Lancôme Rénergie:
Krem na zmarszczki wokół ust: Lancôme Rénergie H.P.N. 300-Peptide Cream
Formuła łączy ponad 300 rodzajów peptydów (biorą aktywny udział w regulacji syntezy i degradacji kolagenu), niacynamid oraz kwas hialuronowy, który pomaga wygładzić skórę i wypełnić ją nawilżeniem. Badania potwierdzają, że podczas regularnego stosowania kremu na zmarszczki skóra kobiet w wieku 40-59 lat regenerowała się szybciej. Proces ten był porównywalny do zachodzącego u młodszych kobiet 18. W pierwszym tygodniu skóra zyskała jędrność, w drugim rezultaty jeszcze przyspieszyły, a w ósmym zauważono: +27% liftingu, +38% jędrności, +35% elastyczności19.
Krem SPF20 na zmarszczki wokół ust: Lancôme Rénergie Cream SPF 20
Krem łączy całoroczną, codzienną ochronę przeciwsłoneczną z działaniem przeciwzmarszczkowym i liftingującym. Jego skuteczność została potwierdzona klinicznie. w formule znajduje się wyciąg z siemienia lnianego z Francji, peptydy w optymalnym stężeniu oraz filtry UVA i UVB.
Krem na noc na zmarszczki wokół ust: Lancôme Rénergie Multi-Lift Nuit
Warto zadbać też o pielęgnację skóry nocą. Dobrze sprawdzi się krem kojąco-odżywczy, który wygładza zmarszczki, kiedy śpisz. Zmarszczki – również te wokół ust – wydają się płytsze, kontury wyraziste, a skóra jędrniejsza. Zawiera kompleks liftingujący, jest testowany dermatologicznie i przeznaczony do każdego typy skóry.
Serum na bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetki i palacza
Wsparciem dla codziennej pielęgnacji twarzy będzie serum, czyli kosmetyk o wysoko skoncentrowanym, bogatym składzie. Powinno się go nakładać po oczyszczeniu i tonizacji, przed aplikacją kremu. Do skóry dojrzałej z bruzdami nosowo-wargowymi i zmarszczkami wokół ust odpowiednie będzie pionierskie serum Lancôme Rénergie H.C.F. Triple Serum, łączące 3 formuły zawierające składniki aktywne dotąd uznawanych za niemożliwe do połączenia w jednym produkcie: kwas hialuronowy, witaminę C*+ niacynamid i kwas ferulowy. Jest ono wynikiem 40 lat badań nad regeneracją skóry, na podstawie których stworzono unikalną formułę działającą na 3 poziomach: zapobiega utracie jędrności, redukuje zmarszczki, niweluje przebarwienia.
Dowiedz się, jak używać serum przeciwzmarszczkowego >>
Podsumowanie
Zmarszczki przy ustach, takie jak linie marionetki i palacza czy bruzdy nosowo-wargowe, to jedne z pierwszych oznak starzenia się, na które wpływ mają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (m.in. styl życia, dieta, pielęgnacja, ekspozycja na promienie słoneczne, palenie tytoniu). W tych okolicach skóra jest zazwyczaj bardziej narażona na przesuszenie, cieńsza i wrażliwsza. Znaczenie mają też skurcze mięśni, które pracują każdego dnia. W ten sposób powstają zmarszczki mimiczne, które z wiekiem utrwalają się.
Skórę dojrzałą można wspomóc odpowiednią pielęgnacją. Jak zlikwidować zmarszczki palacza, linie marionetki i bruzdy? Do rutyny należy włączyć bogate sera oraz kremy o formułach bogatych w składniki aktywne, takie jak np. peptydy, niacynamid, kwas hialuronowy, witamina C, kwas ferulowy. Unikalne receptury poparte wieloletnimi badaniami wyróżniają linię Lancôme Rénergie stworzoną dla potrzeb skóry dojrzałej.
Bibliografia:
1. J. Arct, L. Wrońska, K. Pytkowska, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Pol J Cosmetol 2018, 21(1): 20-24: https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Arct/publication/347514250_Wplyw_dymu_tytoniowego _na_skore_Effect_of_tobacco_smoke_on_the_skin/links/5fdfd75f45851553a0db3a9c/Wplyw-dymu-ty toniowego-na-skore-Effect-of-tobacco-smoke-on-the-skin.pdf;
2. Grządziel P, Goździalska A. , Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):310. https://doi.org./10.52336/acm.2022.001;
3. J. Rodzeń, K. Fitrzyk, Mezoterapia bezigłowa jako nieinwazyjna metoda poprawiająca jakość skóry osób starszych, Kosmetologia Eststyczna 2 / 2016 / vol. 5, s. 143-147: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.2-3.pdf;
4. G. Osika, A. Wesołowska, Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, Farm Pol, 2019, 75(7): 369-376: https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/37759887-3df7-4728-a211-579d5a05b920;
5. L. Reich-Kozieł, K. Niemyska, Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2020 / vol. 9: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/02/ke2020.1-1.pdf;
6. dr n. farm. A. Nowicka-Zuchowska, mgr A. Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce VOL 29 NR 11/12’19 (342/343): https://open.icm.edu.pl/items/7d2d79c6-3c19-44cc-88af-c4fa8489c4ec;
7. I. Poleva MD, Odmładzanie okolicy wokół ust: ocena bezpieczeństwa i skuteczności leczenia kwasem hialuronowym i aminokwasami o wysokiej masie cząsteczkowej, Artykuł opublikowany w „Journal of Drugs in Dermatology” 2022, nr 9; doi:10.36849/JDD.6875: https://www.researchgate.net/profile/Bojarska-Joanna/publication/365715433_AminoAcids-pearls-for -skin_page36/links/637fbcc9c2cb154d2921ea54/AminoAcids-pearls-for-skin-page36.pdf#page=52;
8. E. Cegiełko, M. Ruprich, I. Cieśla-Panek, Egzogenne i endogenne przyczyny procesu starzenia, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej Nr 8/2023, s. 20-28: https://www.gwsh.pl/content/biblioteka/org/zeszyty/ag/zn8/ZN8AG_Cegielko.pdf;
9. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estatyczna 6 / 2015 / vol. 4: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf.