Główna zawartość

Kwas ferulowy – działanie na skórę

Dodatki do kosmetyków w postaci kwasów od dawna cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobnie jest w przypadku zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach, choć coraz więcej kobiet decyduje się na to, aby samodzielnie wykorzystać substancje aktywne w domowym zaciszu. Wśród takich składników znajdziemy także kwas ferulowy, który posiada bardzo szerokie spektrum działania, co z kolei sprawia, że może znaleźć zastosowanie w pielęgnacji różnych typów skóry. Jakie zatem właściwości posiada kwas ferulowy? Działanie na skórę może Cię zaskoczyć!

Serum z kwasem felurowym od Lancome
właściwości kwasu ferulowego

Co to jest kwas ferulowy?

Zanim szczegółowo omówimy wpływ kwasu ferulowego na skórę, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest ten składnik i skąd jest pozyskiwany. Kwas ferulowy (Ferulic Acid) to pochodna kwasu cynamonowego, która powstaje na skutek metabolizmu fenyloalaniny oraz tyrozyny. Naturalnie występuje w liściach, nasionach, a nawet owocach niektórych roślin. Znajdziemy go m.in. w ryżu, kawie, kukurydzy, pomidorze, ananasie czy też fasoli i orzechach.

Kwas ferulowy cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko z punktu widzenia kosmetologii, ponieważ jego potencjał jest także obiektem badań w medycynie. Zawdzięcza to swojemu działaniu przeciwzapalnemu, przeciwcukrzycowemu, a nawet przeciwnowotworowemu, jako że skutecznie zwalcza wolne rodniki. Co więcej, może on również zapobiegać miażdżycy i dodatkowo wzmacniać nasze płuca, chroniąc przed uszkodzeniami znajdujące się w nim komórki.

Przede wszystkim jednak kwas ferulowy stanowi cenny składnik wielu kosmetyków, szczególnie tych o działaniu przeciwstarzeniowym i odmładzającym. Dzieje się to za sprawą właśnie jego właściwości antyoksydacyjnych. To jednak tylko początek jego wszechstronnego działania, które sprawia, że tak chętnie jest wykorzystywany zarówno przez kosmetologów i dermatologów, ale także konsumentów w ramach domowej pielęgnacji skóry twarzy.

Kwas ferulowy – właściwości

Kwasy stosowane w kosmetyce najczęściej kojarzą nam się z działaniem złuszczającym, czyli pozwalają nam usunąć martwy naskórek. I choć rzeczywiście peelingi kwasowe są niezwykle skuteczne, dopasowanie stężenia takich substancji aktywnych wymaga ostrożności i wprawy. To zarazem sprawia, że kwas ferulowy wyróżnia się na tle innych kwasów, ponieważ nie wykazuje właściwości złuszczających naskórka. Zamiast tego, jak już wspomnieliśmy, zwalcza wolne rodniki, w tym reaktywne formy tlenu, a tym samym niweluje stres oksydacyjny i uszkodzenia, które może on powodować w naszej skórze.

To jednak nie wszystko, ponieważ kwas ferulowy redukuje także inne negatywne skutki wpływu czynników zewnętrznych na naszą cerę. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, stres, częste sięganie po używki, niezdrowa dieta – każdy z tych elementów może sprawić, że skóra utraci zdrowy blask, jej koloryt będzie nierównomierny, a w dodatku stanie się ona przesuszona i przemęczona. Kwas ferulowy pozwoli zredukować ten efekt, a przy tym stymuluje on proces wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność naszej skóry.

Oprócz tego kwas ferulowy posiada właściwości rozjaśniające. Będzie to przydatne zwłaszcza wówczas, gdy na naszej twarzy pojawiły się plamy pigmentacyjne wynikające m.in. z nadmiernej ekspozycji na słońce. Kwas ferulowy rozjaśni takie przebarwienia, a tym samym odcień skóry będzie bardziej równomierny, zlikwidujemy też ewentualnie jej poszarzały koloryt, który jest znamienny zwłaszcza dla cery dojrzałej.

Kwas ferulowy na twarz – dla kogo?

To, co w dużej mierze decyduje o popularności kwasu ferulowego, to jego duża uniwersalność. Może być on stosowany w przypadku różnych typów cer, choć oczywiście najczęściej polecany jest dla skóry z widocznymi oznakami starzenia. Mowa tutaj o cerze, na której zaczęły pojawiać się zmarszczki, jej jędrność uległa wyraźnemu pogorszeniu, a owal twarzy stopniowo wiotczeje.

Z powodzeniem jednak można używać kwasu ferulowego także w przypadku, gdy borykamy się z trądzikiem. Jak wspominaliśmy, jest to składnik o działaniu przeciwzapalnym, wobec czego może on zmniejszyć obrzęk towarzyszący niedoskonałościom, a tym samym przyczynić się do ich szybszego gojenia się. Jego właściwości rozjaśniające też będą przydatne, ponieważ osoby z cerą trądzikową mogą mierzyć się z różnorodnymi przebarwieniami czy zaczerwienieniami.

Dodatkowo kwas ferulowy sprawdza się nawet w pielęgnacji cery wrażliwej, choć oczywiście powinniśmy wtedy zachować pewną ostrożność. Natomiast warto zwrócić uwagę, że w gotowych produktach kwas ferulowy występuje raczej w stężeniu ok. 0,5-1%, czyli na tyle bezpiecznym, by móc swobodnie wypróbować jego właściwości na swojej skórze.

Co więcej, kwas ferulowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Co prawda w większości gabinetów nie wykonamy raczej zabiegu z wykorzystaniem tego kwasu w bardzo wysokim stężeniu, ale produkty przeznaczone do użytku domowego jak najbardziej mogą nadal być elementem naszej codziennej pielęgnacji nawet w tak ważnym okresie.

Kwas ferulowy – kosmetyki

Jeżeli planujesz wprowadzić do pielęgnacji kwas ferulowy, z pewnością zastanawiasz się nad tym, na jaki kosmetyk się zdecydować. Tutaj istnieje naprawdę sporo opcji – może to być zarówno krem, jak i serum z kwasem ferulowym, nie zabraknie także produktów służących do oczyszczania, w których można odnaleźć właśnie ten składnik.

To, co jest bardzo istotne, to uważnie obserwować zmiany na swojej skórze i stopniowo dokonywać zmian w rutynie pielęgnacyjnej. Jest to ważne nie tylko w przypadku kwasu ferulowego i wrażliwej skóry. Każdy nowy składnik aktywny może potrzebować czasu, by właściwie zadziałać, a i nasza cera może ewentualnie się z nim nie polubić, wobec czego nie nakładajmy od razu dużych ilości i nie stosujmy wybranej substancji codziennie.

Bardzo skutecznym „nośnikiem” kwasu ferulowego może być właśnie wspomniane serum. Sera charakteryzują się zazwyczaj lekką i szybko wchłaniającą się konsystencją, która zarazem intensywnie działa na skórę i może przynieść oczekiwany rezultat zaledwie po kilku dniach stosowania.

Serum z kwasem ferulowym

Jeśli zależy Ci na efekcie odmładzającym, ujędrniającym i przy okazji rozświetlającym, przez co planujesz właśnie sięgnąć po kwas ferulowy, to marka Lancôme ma dla Ciebie idealną propozycję. Jest to serum Rénergie H.C.F. Triple Serum, które, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie aż trzy formuły, z czego każda jest wzbogacona o dobroczynny składnik aktywny. To połączenie nawilżającego kwasu hialuronowego, rozświetlającej witaminy C z niacynamidem, a także właśnie kwasu ferulowego.

Rénergie H.C.F. Triple Serum to bez wątpienia wyjątkowy kosmetyk, ponieważ jednocześnie dozuje aż trzy różne konsystencje o zróżnicowanym działaniu, które zarazem świetnie się uzupełniają. Kremowa formuła z kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt przeciwstarzeniowy, lekka emulsja z pochodną witaminy C i niacynamidem wyróżnia się niskim pH, z kolei żelowa konsystencja serum z kwasem ferulowym zapewnia bardzo skuteczne działanie tej substancji.

Niewielką ilość produktu wystarczy delikatnie rozprowadzić w dłoniach, a następnie wmasować w skórę na całej twarzy lub też w miejscach, które najbardziej potrzebują troski. Później możesz także nałożyć ulubiony krem. Rénergie H.C.F. Triple Serum zapobiega utracie jędrności, redukuje zmarszczki, a przy tym niweluje przebarwienia. Tym samym sprawia, że cera staje się gładsza, bardziej sprężysta, a do tego zdrowo rozświetlona.

A co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać właściwości, które posiada kwas ferulowy? Jak często go stosować? Serum marki Lancôme może być nakładane codziennie, rano lub wieczorem. Kwas ferulowy latem także jest bezpieczny, ponieważ nie jest fotouczulający.

RENERGIE H.C.F. TRIPLE SERUM

Kwas ferulowy – efekty

  • ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym skutkami stresu oksydacyjnego;
  • wyrównanie kolorytu skóry – kwas ferulowy nie tylko rozjaśnia już istniejące zaczerwienienia, ale także zapobiega powstawaniu kolejnych;
  • ujędrnienie i odmłodzenie cery – substancja ta spłyca zmarszczki oraz drobne linie, a także wpływa na utrzymanie elastyczności i sprężystości skóry;
  • promienny wygląd – skóra na skutek działania kwasu ferulowego staje się bardziej świetlista;
  • zmniejszenie niedoskonałości – kwas ferulowy wycisza stany zapalne, które towarzyszą wypryskom.

Z czym warto łączyć kwas ferulowy?

Większość składników aktywnych może działać jeszcze skuteczniej, jeżeli zostaną połączone z innymi substancjami. Nie inaczej jest w przypadku kwasu ferulowego, który nie tylko dobrze współgra z pewnymi dodatkami, ale może także sprawić, że będą one bardziej efektywne.

Dobrym tego przykładem jest witamina C. Kwas ferulowy jest w stanie nawet ośmiokrotnie zwiększyć jej stabilność i pozytywny wpływ na skórę. Szczególnie chodzi tutaj o postać witaminy C w postaci kwasu askorbinowego, który nałożony samodzielnie ulega bardzo szybkiej degradacji pod wpływem promieni słonecznych. Kwas ferulowy go stabilizuje, a tym samym wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV. Doskonałym uzupełnieniem takiego duetu będzie również witamina E.

Świetnym rozwiązaniem jest też połączenie kwasu ferulowego z kwasem hialuronowym. Ta druga substancja znana jest ze swoich właściwości higroskopijnych, czyli wiążących wodę w naskórku. Tym samym uzyskujemy podwójne działanie ujędrniające, nawilżające i odmładzające.

Kwas ferulowy z retinolem to równie sprawdzony sposób na pielęgnację skóry. Jak wiadomo, retinol również jest polecany w przypadku cery dojrzałej, ponieważ dodaje jej blasku i redukuje widoczność zmarszczek. Kwas ferulowy sprawia, że może on głębiej wniknąć do skóry, a tym samym będzie skuteczniejszy.

Ciekawostką jest, że naprawdę trudno wskazać substancję, która w połączeniu z kwasem ferulowym mogłaby okazać się szkodliwa. Zwykle kwas ferulowy intensyfikuje działanie wybranego składnika aktywnego, tak by oczekiwane przez nas rezultaty stały się bardziej zauważalne. Oczywiście, szczególnie jeśli mamy cerę bardzo wrażliwą i reaktywną, ewentualne połączenia substancji możemy wcześniej skonsultować z dermatologiem.

Kwas ferulowy w kosmetyce – podsumowanie

Jeżeli Twoja cera posiada już wyraźne oznaki starzenia, utraciła dawną jędrność i blask, boryka się z niedoskonałościami, jest często narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – kwas ferulowy może okazać się doskonałym remedium. To składnik aktywny o wielokierunkowym działaniu, który z łatwością możesz wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jego stosowanie sprawia, że skóra wygląda na bardziej promienną, jej koloryt jest wyrównany i zdrowszy, a zmarszczki zostają wyraźnie zredukowane.

Oprócz tego warto pamiętać, że ta substancja może pozytywnie wpływać na działanie innych znanych składników w kosmetykach, czego najpopularniejszym przykładem jest połączenie kwas ferulowy i witamina C. To wszystko czyni go bardzo uniwersalnym i wszechstronnym dodatkiem do produktów pielęgnujących skórę.

KUP WYBRANE PRODUKTY

Wiadomość orientacyjna.
Dla najlepszych efektów, obróć urządzenie