Główna zawartość

SKÓRA ODWODNIONA A SUCHA: JAKA JEST RÓŻNICA?

Dowiedz się na czym polega różnica między suchą, a odwodnioną skórą i odkryj, które produkty Lancôme zaradzą Twojemu problemowi.

Dehydrated Vs Dry Skin: What’s the Difference?

Sucha skóra jest powszechnym problemem wśród wielu innych potencjalnych problemów skórnych, takich jak skóra szorstka, skóra matowa, czy skóra pozbawiona blasku, większym problemem jednak jest skóra odwodniona. I nie, określenia skóra odwodniona i skóra sucha nie można stosować zamiennie, jak to zwykle bywa, bo to dwie odrębne rzeczy. Tutaj wyjaśnimy to dla Ciebie.

CZYM JEST ODWODNIONA SKÓRA?

Mówiąc najprościej, odwodnionej skórze brakuje wody. Jest to stan czasowy, co oznacza, że może się zdarzyć bez względu na rodzaj Twojej skóry. Pojawia się, gdy Twoja skóra traci wodę szybciej niż ją otrzymuje. Można mieć skórę tłustą czy trądzikową, a jednocześnie odwodnioną. Nawilżenie jest niezbędne dla zdrowej skóry, ponieważ wspiera funkcje ochronne skóry i jest konieczne do utrzymania jej elastyczności.

Odwodnienie skóry może być spowodowane niewłaściwym nawilżeniem, a także wszystkim, co narusza barierę skórną, ponieważ bariera skórna jest integralną częścią zapobiegania przeznaskórkowej utracie wody, czyli procesowi, w którym woda ze skóry jest odparowywana do powietrza.

Niektóre czynniki związane ze stylem życia mogą prowadzić do odwodnienia skóry, przykładowo brak snu, stres, nadaktywny tryb życia, zła dieta i oczywiście pewne zabiegi pielęgnacyjne. Dotyczy to również nadmiernego mycia skóry, które może pozbawić ją wilgoci. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, jeśli masz tłustą, odwodnioną skórę – ale usunięcie zbyt dużej ilości oleju może w rzeczywistości spowodować przesuszenie skóry.

CZYM JEST SUCHA SKÓRA?

Skóra sucha to skóra pozbawiona sebum, naturalnych czynników nawilżających i lipidów. Jest to również typ skóry, w którym głównym czynnikiem jest genetyka: tak jak możesz mieć naturalnie tłustą skórę, mogłeś urodzić się z suchą skórą. Taka skóra nie wytwarza wystarczającej ilości sebum – ważnego składnika zdrowej bariery nawilżającej skóry – która może zaburzyć jej funkcję, powodując, że skóra będzie wyglądać i czuć się napięta, szorstka, łuszcząca się lub swędząca. Bardziej prawdopodobne jest, że suchość skóry będzie odczuwalna wraz z wiekiem, może być wywołana i/lub podtrzymywana przez czynniki środowiskowe, takie jak detergenty, klimat, ekstremalne zmiany temperatury, klimatyzacja, zanieczyszczenia lub narażenie na promieniowanie UV.

JAK ODRÓŻNIĆ SKÓRĘ SUCHĄ OD ODWODNIONEJ?

Jeśli nie możesz stwierdzić, czy masz suchą czy odwodnioną skórę, zaufaj naszym poradom. Sucha skóra ma tendencję do łuszczenia się lub swędzenia, a w niektórych mniej powszechnych przypadkach towarzyszy jej egzema i atopowe zapalenie skóry. Z drugiej strony skóra odwodniona może być napięta, matowa, mniej gładka i pomarszczona. Spróbuj wykonać test szczypania, czyli test turgoru skóry, aby to sprawdzić. Oto jak to zrobić:

  • Uszczypnij skórę dwoma palcami
  • Oceń, ile czasu zajmie Twojej skórze powrót do normy

Jeśli twoja skóra dość szybko odskoczyła, prawdopodobnie jest dobrze nawodniona. Ale jeśli powrót skóry do stanu sprzed wykonania testu szczypania zajmuje więcej czasu przyczyną może być odwodniona skóra, ponieważ niski turgor skóry, będący miarą elastyczności, jest oznaką odwodnienia.

JAK POMÓC SUCHEJ I ODWODNIONEJ SKÓRZE?

Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, dobrym pierwszym krokiem jest picie wody i zwiększenie ogólnego nawilżenia. Sugeruje się również wprowadzenie humektantów, ponieważ pomagają one wciągać wodę do powierzchni skóry i pomagają ją zatrzymać. W połączeniu ze składnikami okluzyjnymi, takimi jak oleje, te dobrze znane humektanty zapobiegają parowaniu wody z powierzchni skóry:

  • Kwas hialuronowy: sfermentowany składnik uzyskany w wyniku biotechnologii. Znany z wchłaniania wody, pomaga wygładzić i nawilżyć skórę.
  • Gliceryna: składnik pochodzenia roślinnego pozyskiwany z olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy lub słonecznikowy. Jest w stanie skutecznie wychwytywać i zatrzymywać wodę oraz ma właściwości nawilżające, zmiękczające i ochronne.
  • Aloe Vera: składnik pochodzenia roślinnego wyekstrahowany z liści rośliny aloesu, uprawiany organicznie, ręcznie zbierany i pozyskiwany w Meksyku w sposób zrównoważony. Dobrze znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących.

Kluczowa jest nawilżona bariera skóry. Sucha skóra może osłabiać barierę skórną, a upośledzona bariera skórna może prowadzić do przeznaskórkowej utraty wody, a tym samym do odwodnienia. (Jeśli zastanawiasz się: tak, możliwe jest posiadanie zarówno suchej, jak i odwodnionej skóry.) Tak więc, jeśli zauważysz objawy suchej lub odwodnionej skóry, pomocne jest nawilżenie bariery skórnej. Po pierwsze, nie myj zbyt często skóry ani nie stosuj silnych peelingów. Następnie poszukaj formuł nawilżających, które pomogą wzmocnić barierę skóry i nawodnią ją.

W przypadku skóry odwodnionej rozważ Hydrazen, który dzięki glicerynie i innym składnikom aktywnym zapewnia długotrwałe nawilżenie. Serum do twarzy Advanced Génifique zawierające kwas hialuronowy, łączy ten humektant z pre- i probiotykami oraz olejami roślinnymi, aby wspierać funkcję bariery skóry i zapobiegać parowaniu tak potrzebnego nawilżenia, dzięki czemu jest idealne również dla skóry odwodnionej.

Jeśli masz suchą skórę, będziesz musiała ją pielęgnować i długotrwale nawadniać za pomocą środków nawilżających, które zapewniają to, czego brakuje suchej skórze — głównie lipidy, które są integralną częścią bariery skórnej. Rozważ użycie produktów zawierających ceramidy, które naturalnie występują w zdrowej barierze skóry i służą jako „zaprawa” dla komórek skóry, które w tym porównaniu są „cegłami”.

Dla skóry suchej niezbędne są ceramidy, szlachetne oleje i masło shea, roślinny składnik pozyskiwany z pestek drzewa shea. Nasze masło shea jest pozyskiwane z Afryki Zachodniej i Burkina Faso w sposób zrównoważony i służy do pielęgnacji i ochrony skóry. Znajdziesz je w takich produktach jak Rénergie Yeux i Nutrix, które intensywnie nawilżają skórę, łagodząc podrażnienia suchej skóry. W ciągu dnia wypróbuj Rénergie Multi-Lift Ultra , który zawiera unikalną mieszankę wosków jojoba, słonecznika i mimozy. Nie tylko zapewnia nawilżenie, ale również ochronę przed słońcem.

KUP WYBRANE PRODUKTY

Wiadomość orientacyjna.
Dla najlepszych efektów, obróć urządzenie